Warning: Use of undefined constant WPSocialShare - assumed 'WPSocialShare' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/wp-social-share/wp-social-share.php on line 19 Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/custom-sidebars/inc/class-custom-sidebars-explain.php on line 55 10 super ushqime për të rritur funksionin e veshkave - Bujqesia.eu

10 super ushqime për të rritur funksionin e veshkave

0

10 ushqimet

Lakra

Lakra është një ushqim i shkëlqyer për shëndetin e veshkave, sepse ajo përmban antioksidantë të forta të cilat ndihmojnë për të mbrojtur veshkat nga dëmtimi nga radikalet e lira; ajo është gjithashtu një burim i pasur i vitaminave B, C dhe K të cilat ndihmojnë në mbshështetjen e shëndetit meshkave, si dhe fibra dhe acid folik.

Manaferrat

Luleshtrydhja dhe fruta të tjera të ngjashme janë gjithashtu të mrekullueshme për veshkat: ato janë të pasura në vitaminë C, folate dhe mangan dhe kanë veti anti-oksidante dhe anti-inflamatore të forta të cilat ndihmojnë për të ushqyer dhe për të mbrojtur shëndetin e veshkave.

Peshku

Peshk yndyror si salmoni ose sardelet përmbajnë acidet omega-3 yndyrore të cilat janë anti-inflammatorë të fuqishme dhe është gjetur se konsumi i rregullt i peshkut të tillë ul nivelin e proteinave në urinë te pacientët diabetik.

Të bardhët e vezëve
Të bardhët e vezëve janë të rekomanduara edhe për njerëzit me sëmundje të veshkave, pasi ato ofrojnë proteina me cilësi të lartë, pa vendosur të njëjtën barrën mbi veshkat Ajo gjithashtu siguron amino acidet esenciale të nevojshme për funksionin e mirë të veshkave.

Vaji i Ullirit

Acid oleik në vaj ulliri zvogëlon dëmtimin e oksidimit me veshkat dhe polifenolet e saj ndihmojnë për të zvogëluar inflamacion atje dhe për të promovuar shëndetin e përgjithshëm të veshkave. Ajo është e mirë që të përdorni vaj ulliri ekstra të virgjër për të marrë përfitime maksimale shëndetësore.

Hudhëra

Vetitë anti-inflamatore të hudhrës për të mbrojtur veshkat nga problemet e lidhura me inflamacionin dhe ajo gjithashtu mund të mbrojë në mënyrë specifike veshkat kundër metaleve të rënda dhe efektet e tyre anësore potencialisht të dëmshme. Ajo mund të përdoret grirë, pluhur ose të freskëta.

Qepa

Pronat antioksiduese të qepëve mund të ndihmojnë për të pastruar dhe çhelmuar veshkat dhe për të promovuar shëndetin e përgjithshëm të veshkave. Onions janë të ulëta në kalium (shumë prej të cilave mund të shkaktojë probleme për njerëzit me sëmundje të veshkave), por gjithashtu të larta në krom,i cili është enevojshme për funksionin e mirë të veshkave.

Specat e kuq

Specat e kuq janë edhe të mira për veshkat pasi ata mund të ndihmojnë për të thyer toksina në gjak dhe kështu të ulin barrën mbi veshkat. Ata janë gjithashtu të ulët në kalium, por të pasur me acid folik, fibër, si dhe vitamina A, B dhe C.

Lulelakër

Lulelakër është një burim i pasur i indoles, thiocyanates dhe glukosinolate të cilat janë të gjitha komponimet natyrore që mundësojnë mëlçinë që të jetë më efikasE në detoksifikim dhe kështu zvogëlon ngarkesën e punës së veshkave. Ai gjithashtu përmban antioksidantë të fuqishëm.

Molla

E Pasur me fibra dhe i posedon veti të forta antioksiduese, mollë janë të mrekullueshme për shëndetin e veshkave. Ato gjithashtu janë provuar për të ndihmuar në uljen e rrezikut të zhvillojnë Infeksionet e traktit urinar dhe gurët në veshka. Ato gjithashtu janë një burim i madh i shumë vitamina dhe minerale.

Nëse jeni i shqetësuar për shëndetin e veshkave, konsultoheni me një mjek dhe merrni në konsideratë konsumin e rregullt të këtyre ushqimeve. Ato të gjitha mund të ndihmojnë për të promovuar shëndetin e veshkave dhe për të mbajtur veshkat të funksionojnë në të mirë të tyre.