Warning: Use of undefined constant WPSocialShare - assumed 'WPSocialShare' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/wp-social-share/wp-social-share.php on line 19 Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/custom-sidebars/inc/class-custom-sidebars-explain.php on line 55 3 këshilla për të mos u shëndoshur - Bujqesia.eu

3 këshilla për të mos u shëndoshur

0

keshilla123

Përtypuni gjatë dhe me qetësi- Këshillohet që çdo kafshatë të përtypet 40 herë.

Hajeni ushqimin me sy, nuhateni dhe më pas provojeni. Një vakt ngrënie duhet të zgjasë mesatarisht 30 minuta. Ngrënia me shpejtësi çon drejt obezitetit. Hani një mëngjes të bollshëm-
Shmangia e mëngjesit është mënyra më e mirë për të shtuar peshë. Mëngjesi është vakti më i mirë i ditës, ndaj duhen zgjedhur ushqime të bollshme dhe të shëndetshme. Këshillohet që të konsumohet qumësht, vezë dhe shumë fruta.
Konsumoni një darkë të lehtë
– Shpërndajini mirë në kohë vaktet gjatë ditës, pasi gjatë darkës ngadalësohet aktiviteti i metabilizmit si dhe përpunimi i ushqimit dhe djegies së kalorive. Nëse nuk rrini dot pa darkë, konsumoni fruta dhe perime, ndërsa dëshirat e tjera ushqimore, kompensojini gjatë ditës.