Warning: Use of undefined constant WPSocialShare - assumed 'WPSocialShare' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/wp-social-share/wp-social-share.php on line 19 Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/custom-sidebars/inc/class-custom-sidebars-explain.php on line 55 6 lulet që i japin ngjyra vjeshtës - Bujqesia.eu

6 lulet që i japin ngjyra vjeshtës

0

20131110122054534577

Edhe në vjeshtë ju mund t’i jepni gjallëri ballkonit apo shtëpisë suaj. Në vjeshtë ka disa bimë që çelin lule. Ja cilat janë ato:

1. Settembrini

Ata i përkasin familjes së krizantemave dhe siç mund ta nënkuptoni nga emri ato lulëzojnë në shtator të çdo viti.

2. Ciklamin vjeshtor

Ata i përkasin familjes së Ciklaminëve, por ndryshe nga të tjerët, ajo lulëzon në vjeshtë.

3. Shqopa

Një lule shumë rezistente që fillon të lulëzojë në periudhën e vjeshtës. Lulet e saj janë me hije të ndryshme, nga ngjyra vjollcë ne rozë të zbehtë.

4.Lakradekorative

Kjo ju duket e habitshme. Harrojeni supat e mërzitshme dhe kultivoni ato zbukurueset në vazo: gjethet e tyre do të lulëzojnë në një harmoni ngjyrash. Lulëzimi i tyre fillon në vjeshtë dhe ato janë shumë rezistente ndaj të ftohtit!

5.Celosia

Lulëzimi i Celosias fillon në verë, por zgjat gjatë gjithë vjeshtës. Lulet e saj janë të gjalla dhe e bëjnë kopshtin tuaj me më shumë ngjyra.