Warning: Use of undefined constant WPSocialShare - assumed 'WPSocialShare' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/wp-social-share/wp-social-share.php on line 19 Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/custom-sidebars/inc/class-custom-sidebars-explain.php on line 55 Arra dhe kikirikë për të miren e organizmit - Bujqesia.eu

Arra dhe kikirikë për të miren e organizmit

0

image

Arrat dhe kikirikët janë të njohur si produkte, të cilët kanë një rol të veçantë për një jetë më të gjatë dhe të shëndetshme.

Sipas një studimi holandez rezulton se nëse ne do të konsumojmë nga 10-15 gramë, për të reduktuar me 23% rrezikun e vdekjes së parakohshme.

Pjesë e këtij studimi ishin 120 mijë persona me moshë nga 55 deri në 69 vjeç, të cilët u mbajtën në monitorim për dietën ushqimore dhe stilin e jetës, duke nisur në vitin 1986.

Dhjetë vite më vonë u monitorua shkalla e vdekshmërisë së tyre, e lidhur me diabetin, kancerin, sëmundjet respiratore, neurodegjeneruese etj. U vu re se personat që konsumonin çdo ditë në mënyrë të moderuar arrë dhe kikirikë ishin më të mbrojtur 45% nga vdekja e parakoshme për shkak të sëmundjeve neurodegjeneruese, 39% më të mbrojtur nga sëmundjet respiratore dhe 30% nga diabeti.