Warning: Use of undefined constant WPSocialShare - assumed 'WPSocialShare' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/wp-social-share/wp-social-share.php on line 19 Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/custom-sidebars/inc/class-custom-sidebars-explain.php on line 55 Dy banane bëjnë sa 90 minuta stërvitje - Bujqesia.eu

Dy banane bëjnë sa 90 minuta stërvitje

0

 

Banane

Bananet përmbajnë tri sheqerna natyrore – saharozen, fruktozën dhe glukozën të kombinuar me fibra . Një banane jep një rritje të menjëhershme,të qëndrueshme dhe substanciale të energjisë .

Hulumtimet kanë vërtetuar se vetëm dy banane ofrojnë energji të mjaftueshme se sa një stërvitje 90 minutëshe . Nuk është çudi që bananja është fruti që përdoret më së shumti nga të gjithë atletët e botës.

Por energjia nuk është e vetmja mënyrë që një banane mund të na ndihmojë ta shohim atë si një ushqim racional. Ajo gjithashtu ndihmon apo parandalon një numër të konsiderueshëm të sëmundjeve dhe kushteve të ndryshme shëndetësore , duke e bërë atë një domosdoshmëri për ta shtuar në dietën tonë të përditshme .

DEPRESIONI :
Sipas një sondazhi të fundit të ndërmarrë nga Asociacioni për shëndetin mendor në britaninë e madhe , në mesin e njerëzve që vuajnë nga depresioni shumica ndjehet shumë më mirë pasi të hajë një banane . Kjo është për shkak se bananet përmbajnë triptofan, një lloj i proteinës që trupi e konverton në serotoninën e cila është e njohur për të ju bërë të relaksoheni , të përmirësojë gjendjen shpirtërore dhe në përgjithësi të ju bëjnë të ndjeheni më të lumtur .

Sindromi Postmenstrual :
Harroni pilulat dhe vetëm hani një banane . Vitaminë B6 që ajo përmban rregullon nivelet e glukozës në gjak , e cila mund të ndikojë në disponimin tuaj .

Anemia :
Me shumë sasi të hekuritë bananja mund të stimulojë prodhimin e hemoglobinës në gjak dhe kështu ndihmon në rastet e anemisë .

Presioni i gjakut :
Ky frut unik tropikal është jashtëzakonisht i lartë në kalium ende të ulët në kripë , duke e bërë atë të përsosur për të mundur shtypjen e gjakut .Administrat e ushqimit dhe barnave në SHBA sapo ka lejuar industrinë e bananes për të bërë pretendime zyrtare për aftësinë e frutit për të reduktuar rrezikun e tensionit të gjakut dhe goditjeve në zemër .

Energjia e trurit :
200 studentë në një shkollë Twickenham (Angli) u ndihmuan me provimet e tyre këtë vit duke ngrënë banane në mëngjes , gjatë pushimit dhe në drekë ,në një orvatje për të rritur fuqinë e tyre të trurit . Hulumtimet kanë treguar se frutat e mbushura me kalium mund të ndihmojnë të mësuarit duke i bërë nxënësit më vigjilent .

Kapsllëku :
Meqë kanë shumë fibra, përfshirja e bananeve në dietë mund të ndihmoj në rikthimin e veprimeve normale të zorrëve , duke ndihmuar për të kapërcyer problemin pa përdorur laxative.

Pickimi I mushkonjëve :
Përpara se të përdorni krem kundër pickimit , provoni fërkimin e zonën së prekur me brendësi të një lëvorje të bananes . Shumë njerëz e gjejnë mrekullin e shërimit të suksesshëm në uljen e ënjtjes dhe acarim .

Nervat :
Banane janë të larta në vitamina B që ndihmojnë qetësimin e sistemit nervor ..

Kontrollin e temperaturës :
Shumë kultura të tjera shohin banane si një frut I ” ftohjes ” që mund të ulët të dy temperaturën fizike dhe emocionale të grave shtatzëna . Në Tajlandë , për shembull , gratë shtatzëna hanë banane për të siguruar fëmijën e tyre që të lind me një temperaturë të ftohtë .

Pra , një banane vërtetë është një ilaç natyral për shumë sëmundje . Kur ju krahasojmë atë me një mollë , ajo ka katër herë proteina , dy herë karbohidrate , tri herë fosfor , pesë herë vitaminë A dhe hekur, dhe dy herë vitamina tjera dhe minerale më shumë se sa molla . Ajo është gjithashtu e pasur me kalium dhe është një nga ushqimet me vlerë më të mirë përreth