Warning: Use of undefined constant WPSocialShare - assumed 'WPSocialShare' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/wp-social-share/wp-social-share.php on line 19 Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/custom-sidebars/inc/class-custom-sidebars-explain.php on line 55 Bima Koriander dhe dobitë e saja shëndetësore - Bujqesia.eu

Bima Koriander dhe dobitë e saja shëndetësore

0

sss Koriandër apo siq njihet ndryshe me emrin Cilantro është një bimë autoktone në Europën jugore si dhe afrikën veriore. Në vazhdim po ju ofrojmë një listë më poshtë me vetitë e saj që ndihmojnë trupin tuaj :

Koriander është një reduktues i ankthit

Ai ka treguar, pas përdorimit afatgjatë, për të hequr merkuri nga indet. Ka shumë pak bimëve që mund të hiqni metalet e rënda nga trupi, dhe cilantro është një prej tyre.

Zorra e vogël reagon mirë ndaj cilantros, dhe kjo ndihmon me eliminimin e mbeturinave në një mënyrë të shëndetshme.

Ndihmon në trajtimin e degjenerimit makular, sytë e kuq dhe çrregullimet në sy.

Ndihmon largoj infeksionet dhe infeksionet e traktit urinar.

Vitamina K luan rolet më të fortë në shëndetin e kockave, dhe Koriander është i pasur në këtë vitaminë.

Ndihmon në parandalimin e anemisë duke ndërtuar furnizimet e gjakut.

Është i pasur me antioksidantë të tilla si Kuercetin, kaempferoli, rhamnetina dhe epigenina.

Kur shtrydhet si lëng dhe konsumohet si pjesë e një rutinë të rregullt, koriander është i njohur për të ndihmuar të zvogloj sasinë e yndyrave të dëmtuara që gjenden në membranat qelizore.