Warning: Use of undefined constant WPSocialShare - assumed 'WPSocialShare' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/wp-social-share/wp-social-share.php on line 19 Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/custom-sidebars/inc/class-custom-sidebars-explain.php on line 55 Bimët e duhura për luftën ndaj stresit dhe ankthit. - Bujqesia.eu

Bimët e duhura për luftën ndaj stresit dhe ankthit.

0

stresii

Bimët kryesore të cilat ndihmojnë për të luftuar ankthet dhe stresin janë mënyra më e mirë që ju mund të përdorni pa dëmtuar shëndetin tuaj. Tre janë bimët kryesore që ju mund të përdorni në luftën kundër stresit si;

Rrënja e sherbelës
Kjo bimë posedon një vlerë të madhe shëruese, e përdorshme te shumë dhimbje. Përmban substancën kortizol, e cila i ndihmon më shumë trupit që të merret me stres dhe me ankthe. Për më shumë, normalizon funksionet e gjëndrave të veshkave, qetëson mendjen dhe nxit mendimin racional. Një pjesë të rrënjës së kësaj bime e përzieni me ujë të vluar. E vloni për gjysmë minute. Pas njëzet minutave e pini çajin duke ia shtuar një lugë mjaltë.

Pasiflora
Kjo bimë njihet për efektin e saj prej një sedativi. Përmban alkaloide dhe glikozide që kanë efekt qetësues dhe relaksues. Pasiflora përmirëson punën e sistemit nervor, siguron gjumë të qetë, largon stresin dhe ankthet. Merrni një lugë të vogël të lules së tharë dhe e vendosni në gotën me ujë, për qëndruar gjysmë ore.

Livanda
Kjo bimë me aromë të ëmbël ka vlerë të madhe në mjekësi. Përdoret në shërimin e dhimbjeve të trupit, si nga jashtë po ashtu edhe nga brenda. Ndikon mirë në psikikën e njeriut, zbut pagjumësinë, depresionin dhe ankthet. Shtoni një lugë të vogël me livandë të tharë në gotën me ujë të vluar, dhe e lini të qëndrojë për 15 minuta. /albeu.com/