Warning: Use of undefined constant WPSocialShare - assumed 'WPSocialShare' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/wp-social-share/wp-social-share.php on line 19 Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/custom-sidebars/inc/class-custom-sidebars-explain.php on line 55 “Blej Shqip” për pavarësinë e Shqipërisë, në qendër të Prishtinës - Bujqesia.eu

“Blej Shqip” për pavarësinë e Shqipërisë, në qendër të Prishtinës

0
12243359_1067881789923710_2976642283146869630_n
Të blesh produkte vendore në qendër të Prishtinës, kjo është ideja e komunarëve të Prishtinës, që festën e flamurit dhe ditës së Pavarësisë së Shqipërisë qytetarët ta shënojnë me produkte shqiptare.
Është viti i dytë i këtij organizimi, i cili u tregua i suksesshëm në vitin e parë. Biznese të ndryshme prodhuese nga Kosova dhe Shqipëria do të prezantojnë produktet e tyre në qendër të qytetit për tre ditë me radhë, në kuadër të panairit “Blej Shqip”.
Komuna e Prishtinës do të ketë edhe aktivitete të tjera në kuadër të festës së 28 nëntorit. Janë dy koncerte që do të mbahen, njëri për fëmijë e tjetri për të rritur, që nisin nga orët e pasdites dhe përfundojnë në orët e vona të natës.
Drejtoresha për Kulturë në Komunën e Prishtinës, Saranda Bogujevci, tha për KosovaPress se në këto koncerte do të ketë interpretues të njohur nga vendi.
Bogujevci tha se në manifestimin e 28 nëntorit do të shfaqet edhe dokumentari me defa, i cili tregon për një pjesë të trashëgimisë që veç se është në zhdukje. Dhe gjatë gjithë ditëve festive p anairi “Blej Shqip”, do të pres e përcjell vizitorë të ndryshëm, të cilët kanë mundësinë e blerjes së shumë produkteve ushqimore, rrobave me motive kombëtare, etj.
“Këtë vit për Ditën e Flamurit kemi organizuar aktivitete të ndryshme. E kemi panairin ‘Blej shqip’ që po organizohet për vitin e dytë me radhë që është pjesë e drejtorisë për Zhvillim Ekonomik. Do të ketë biznese të ndryshme nga Kosova dhe Shqipëria që do të promovojmë produktet e tyre. Në të njëjtën kohë e kemi edhe koncertin që organizohet me datën 28 Nëntor duke filluar rreth orës 17:00, dhe që vazhdon deri në mesnatë”, deklaroi Bogujevci.
Panairi “Blej Shqip” është realizuar në bashkëpunim me Ministrinë e Tregtisë, Zhvillimit Ekonomik, Turizmit dhe Sipërmarrjes, të Qeverisë së Republikës së Shqipërisë. Ky panair nis me 27 nëntor dhe do të zgjas deri më 29 nëntor. Panairi do të promovohet në sheshin “Skënderbeu” tek bulevardi “Nëna Terezë”.