Warning: Use of undefined constant WPSocialShare - assumed 'WPSocialShare' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/wp-social-share/wp-social-share.php on line 19 Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/custom-sidebars/inc/class-custom-sidebars-explain.php on line 55 Bllokohet mielli i Kosovës, nuk i përmbush standardet e BE-së - Bujqesia.eu

Bllokohet mielli i Kosovës, nuk i përmbush standardet e BE-së

0

kamioni transpoprtr

Ministria e Bujqësisë e Shqipërisë ka vendosur që të bllokojë miellin që ka nivel të proteines nën 12.5%. Sipas matjeve të tyre, cilësia e tashme e miellit nuk dallon shumë nga krundet, që shfrytëzohet për kafshët. Ky standard I vendosur nga Qeveria shqiptare ua pamundëson prodhuesve të miellit në Kosovë eksportin e tij.
Në AVUK thonë se nuk dine për vendimin, kurse Ministria e Tregtisë dhe e Industrisë thotë të ketë ngritur këtë problem me autoritetet homologe nga Shqipëria.
Prodhuesit e miellit në Shqipëri janë ankuar se në tregun e këtij vendi po shitet në masë miell i importuar nga Serbia dhe Kosova, i cili, sipas tyre, ka një nivel të proteins thuajse të njëjtë me miellin që u jepet bagëtive. /KohaDitore/