Warning: Use of undefined constant WPSocialShare - assumed 'WPSocialShare' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/wp-social-share/wp-social-share.php on line 19 Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/custom-sidebars/inc/class-custom-sidebars-explain.php on line 55 Çaji i rozmarinës si ilaç. - Bujqesia.eu

Çaji i rozmarinës si ilaç.

0

qajoooo

Rozmarina është e njohur për shekuj me radhë si një erz dhe bimë me veti shëruese. Ajo është një nga bimët më të vjetra të njohura për njeriun. Ka shije dhe aromë të pazakontë, dhe është një shtesë e shkëlqyeshme për gjellë të ndryshme.
Çaji nga rozmarina mund të përdoret për të përmirësuar shëndetin e gjithë trupit, duke përfshirë edhe shëndetin e trurit, zemrës dhe mëlçisë.

Çajin nga rozmarina mund ta bëni nga rozmarina e tharë. Në rozmarinë të tharë derdhni ujë të nxehtë, lëreni të qëndrojë 3 deri në 5 minuta, dhe filloni ta shijoni atë me të gjitha të mirat e kësaj pije të shijshme dhe shëruese.

E pasur me substanca ushqyese. – Çaji nga rozmarina është një burim i shkëlqyeshëm i vitaminave A, B, C, D, E dhe K. Kjo pije aromatike ka një efekt të fuqishëm antioksidues, antiinflamator, antibakterial dhe antiseptik, që e bën atë të shkëlqyeshëm për parandalimin e sëmundjeve të ndryshme dhe ruajtjen e shëndetit të të gjithë trupit.
Ndihmon tretjen e ushqimit. – Konsumi i çajit të rozmarinës pas një vakti të rëndë do të ndihmojë në relaksimin e muskujve të sistemit të tretjes. Shkencëtarët kanë zbuluar se çaji i rozmarinës është i shkëlqyer për reduktimin e fryrjes, lehtësimin e gazrave dhe dhimbjet e barkut.

Stimulon kujtesën. – Rozmarina stimulon funksionet e trurit. Ajo ka një efekt të shkëlqyeshëm në kujtesë dhe përqendrim. Studimet kanë treguar se përmes konsumimit të rregullt të çajit të rozmarinës, kujtesa dhe përqendrimi rriten për 30 për qind brenda një periudhe prej 3 muajsh.

Parandalon kancerin. – Çaji nga rozmarina ka një efekt anti-kancerogjen dhe antioksidant. Ul nivelin e radikaleve të lira në trup dhe me këtë e parandalon rritjen dhe zhvillimin e qelizave kanceroze. Gjithashtu mund ta ngadalësojë përhapjen e qelizave të kancerit.

Lehtëson simptomat e ftohjes dhe gripit. – Kjo pije mund t’i lehtësojë migrenat, kokëdhimbjet dhe kapsllëkun, të shkaktuara nga ftohjet dhe gripi, viton Koha.net. Filloni ditën me çaj të rozmarinës, i cili ka veti të shkëlqyera rimëkëmbjeje. Qetëson mendjen dhe trupin, dhe ju mban të pushueshëm.

Qetëson irritimet e lëkurës. – Çajin e rozmarinës mund ta shtoni në banjë. Ai është i shkëlqyeshëm për njerëzit që vuajnë nga qarkullimi i dobët dhe sëmundjet e lëkurës si psoriaza. Kompresat nga çaji i rozmarinës mund t’i vendosni në lëkurë të thatë dhe të dëmtuar, si dhe në lëkurë të prirur ndaj akneve dhe puçrrave.

Redukton nivelin e stresit. – Pothuajse të gjitha llojet e çajit kanë efekt qetësues në mendje. Përmes konsumimit të përditshëm të çajit të rozmarinës do ta reduktoni në periudha afatgjatë nivelin e hormoneve të stresit në trup. /Telegrafi/