Warning: Use of undefined constant WPSocialShare - assumed 'WPSocialShare' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/wp-social-share/wp-social-share.php on line 19 Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/custom-sidebars/inc/class-custom-sidebars-explain.php on line 55 Çfarë fshihet tek spinaqi? - Bujqesia.eu

Çfarë fshihet tek spinaqi?

0

Fresh spinach iin a wooden bowl on a cutting board

Kur në meny kemi spinaqin shumë fëmijë, madje edhe të rriturit neveriten. Me kot nënat dhe amviset na bindin se “Spinaqi është i shëndoshë”. Por, me kohë, megjithatë shumica e han me ëndje. Të shikojmë se çfarë të mirash sjell spinaqi.

Por, çfarë fshihet tek spinaqi?

Një paragjykim  edhe sot  ka sjellë tek mashtrimi i përhapur se spinaqi përmban shumë hekur. Por 100 gramë spinaq të freskët përmban vetëm  4.1 miligramë hekur.

Por, spinaqi megjithatë është perime e shëndoshë verore dhe dimërore.  Është i pasur me acid folik, me vitaminë C, me kalium dhe magnez. Fatkeqësisht,  spinaqi përmban edhe sasi të mëdha të nitrateve. Gjatë ruajtjes së gjatë ose  me ngrohje nitrati kalon në nitrit, i cili është i helmueshëm. Prandaj, spinaqin duhet përdorur menjëherë për ushqim, nuk duhet ta rujamë gjatë dhe as ta ngrohim. Përveç kësaj, përbërja e lartë e nitratit mundet që me valim të shpejtë të zvogëlohet edhe deri në 70 përqind. “