Warning: Use of undefined constant WPSocialShare - assumed 'WPSocialShare' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/wp-social-share/wp-social-share.php on line 19 Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/custom-sidebars/inc/class-custom-sidebars-explain.php on line 55 Disa mënyra për të marrë Vitaminën D - Bujqesia.eu

Disa mënyra për të marrë Vitaminën D

0

poNjerëzit kanë nevojë për sasi të mjaftueshme të vitaminës D për të ruajtur shëndetin e tyre. Kjo vitaminë ka qenë e lidhur me eshtra të fortë, si dhe një rrezik më të ulët të trashjes, depresionit dhe sëmundjes Alzheimer.
Ndërsa disa ekspertë të shëndetësisë debatojnë domosdoshmërinë e shtojcave që synojnë këtë vitaminë, ka mënyra të tjera për të marrë më shumë vitaminë D. këto ushqime mund të ndihmojë të rrisin sasinë e vitaminës D që një person është i ekspozuar për të.

1. Peshku i yndyrshem

Salmoni është një prej llojeve të peshkut më të njohura që janë konsumuar. Ndërsa shumë njerëz bëjnë këtë kryesisht për shijen, salmoni është gjithashtu një burim i madh i vitaminës D. Tjera llojeve të peshqve yndyror që janë të larta në vitaminë D përfshijnë tonim, dhe shojzën e Atlantikut Verior.

2. Lëngje portokalli të fortifikuara

Shumë nga prodhuesit e lëngut të portokalli sot pasurojnë këtë pije popullore. Përveç kësaj, shumë marka të lëngut portokalli kanë shtuar edhe kalcium. Ky kombinim është ideale, pasi që vitamina D ndihmon me thithjen e kalciumit.

3. Vezët

Të verdhët e vezëve janë pjesa që përmbajnë më së shumti vitaminë D. Disa prodhues të vezëve kanë edhe më shumë nivele të larta të vitaminës D se është tipike. Një markë, “Eggland” për shembull, është treguar të ketë më shumë se katër herë shumën e vitaminës D se vezët e zakonshme. Kjo shumë është e barabartë me rreth 30 për qind të kërkesave të përditshme për të rriturit.

4. Drithëra të fortifikuara

Shumë varieteteve të drithërave të ftohtë dhe të nxehtë që janë në treg sot janë të fortifikuara me vitaminë D. Duke zgjedhur me kujdes, është e mundur për të gjetur ato që kanë deri në 300 njësi ndërkombëtare të vitaminës për shërbeesë. Kjo është gjysma e shumës së rekomanduar ditore. Kur bëhen me qumësht të fortifikuar, është e mundur gati të arrini shumën e rekomanduar në vaktin e parë brenda ditës.

5. Qumështi i fortifikuar

Pothuajse i gjithë qumështi i lopës është i fortifikuar me vitaminë D. Soja, orizi dhe qumështi dhe bajame janë formulime të tjera komerciale në dispozicion që janë të fortifikuara pothuajse gjithmonë.

Me përdorimin strategjik të ushqimeve dhe pijeve të mësipërme, është e mundur për person mesatar në një menu të përditshme që u lejon atyre për të arritur kërkesat e përditshme të kësaj vitamine të rëndësishme.