Warning: Use of undefined constant WPSocialShare - assumed 'WPSocialShare' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/wp-social-share/wp-social-share.php on line 19 Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/custom-sidebars/inc/class-custom-sidebars-explain.php on line 55 Dobitë e lulelakrës për shëndetin - Bujqesia.eu

Dobitë e lulelakrës për shëndetin

0

lulelakraNjë dietë e lartë në perime siç është lulelakra është është lidhur me një reduktim të ndjeshëm në rrezikun e kancerit, sidomos kancerit të prostatës, kanceri të gjirit, kanceri të zorrës së trashë, kancerit ovarian, dhe kancerit të fshikëzës. Një studim kanadez ka gjetur se të hahet një filxhan e gjysmë lulelakër në ditë redukton rrezikun e kancerit të prostatës me 52%. Lulelakra është një burim i madh i fijeve dietetike, të cilat janë thelbësore për tretje optimale. Kur ju merrni fije të mjaftueshme në dietën tuaj, ato ndihmojn për të mbajtur gjërat në lëvizje pa problem nëpër zorrët. Lulelakra gjithashtu përmban një përbërës të quajtur glukorafinë, i cila mbron stomakun dhe zorrët nga kushte të caktuara shëndetësore të tilla si kanceri dhe ulcerat.