Warning: Use of undefined constant WPSocialShare - assumed 'WPSocialShare' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/wp-social-share/wp-social-share.php on line 19 Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/custom-sidebars/inc/class-custom-sidebars-explain.php on line 55 Dobitë shëndetsore të patatave të ëmbla - Bujqesia.eu

Dobitë shëndetsore të patatave të ëmbla

0

sweet potatoes isolated

Përveq që janë të ëmbla në shije patatet e ëmbla kanë edhe një mori të dobive të tjera shëndetsore. Në vazhdim po e paraqesim listën e shtatë dobive të tyre shëndetsore:

1 . Ato janë të larta në vitaminë B6 . Vitamina B6 ndihmon në zvogëlimin e homocisteineve kimike në trupin tonë . Homocisteinaka qenë i lidhur me sëmundje degjenerative , duke përfshirë parandalimin e sulmeve të zemrës .

2 . Ata janë një burim i mirë i vitaminës C. Ndërsa shumica e njerëzve e dinë se vitamina C është e rëndësishme për të ndihmuar të shmangni viruset e gripit dhe të ftohtit , pak njerëz janë të vetëdijshëm se kjo vitaminë vendimtare luan një rol të rëndësishëm në formimin e kockave dhe të dhëmbëve , tretjes , dhe formimin e qelizave të gjakut. Ajo i ndihmon përshpejton shërimin e plagve , prodhon kolagjenin i cili ndihmon në ruajtjen e elasticitetit rinor të lëkurës , dhe është thelbësore për të na ndihmuar të përballenmi me stresin . Duket që kjo vitaminë të mbroj trupin tonë kundër toksinave që mund të lidhen me kancerin .

3 . Ato përmbajnë vitaminë D e cila është e rëndësishme për sistemin imunitar dhe shëndetin e përgjithshëm në këtë kohë të vitit . Si një vitaminë dhe një hormon , vitamina D është bërë kryesisht në trupin tonë , si rezultat i ekspozimit të rrezeve të mjaftueshme të diellit . Ju mund të keni dëgjuar për çrregullim sezonal emocional ( SAD ose , siç është quajtur edhe) , e cila është e lidhur me rrezet e diellit të papërshtatshëm dhe për këtë arsye një mangësi e vitaminës D . Vitamina D luan një rol të rëndësishëm në nivelet tona të energjisë, disponimit , dhe ndihmon në ndërtimin e eshtrave të shëndoshë , zemrës , nervave , lëkures , dhe dhëmbëve , dhe ajo mbështet gjëndren tiroide .

4 . Patate e ëmbël përmbajnë hekur . Shumica e njerëzve janë të vetëdijshëm se ne kemi nevojë për mineralin hekur që të kemi energji të mjaftueshme , por hekur luan role të tjera të rëndësishme në trupin tonë , duke përfshirë prodhimin e qelizave të kuqe dhe të bardha, rezistencën ndaj stresit , funksionimin e duhur të imunitetit, dhe në metabolizimin e proteinave , ndër të tjera .

5 . Patate e ëmbël janë një burim i mirë i magnezit , që është relaksim dhe mineral anti -stres. Magnezi është i nevojshme për arterie të shëndetshme , gjakut , kockave, zemrës , muskujve, dhe funksionin nervor , por ekspertët vlerësojnë se rreth 80 përqind e popullsisë në Amerikën e Veriut mund të jetë e mangët në këtë mineral të rëndësishëm .

6. Ato janë një burim i kaliumit, një nga elektrolitet e rëndësishme që ndihmojnë rregullimin e rrahjeve të zemrës dhe sinjaleve nervore. Ashtu si elektrolitet tjera, kaliumi kryen shumë funksione thelbësore, disa nga të cilat përfshijnë kontraktimet e muskujve relaksuese, duke reduktuar ënjtjen, dhe mbrojtjen dhe kontrollin e aktivitetit të veshkave.

7. Patatet e ëmbëla janë natyrisht të ëmbla në shije,por sheqernat e tyre natyrore janë lëshuar ngadalë në gjak, duke ndihmuar për të siguruar një burim të ekuilibruar dhe të rregullt të energjisë.