Warning: Use of undefined constant WPSocialShare - assumed 'WPSocialShare' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/wp-social-share/wp-social-share.php on line 19 Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/custom-sidebars/inc/class-custom-sidebars-explain.php on line 55 Dredhëzat mund të ndihmojnë në shërimin e gastritit - Bujqesia.eu

Dredhëzat mund të ndihmojnë në shërimin e gastritit

0

dredhzat

Gastriti një gjendje në të cilën pësohet infektim i stomakut në rresht, mund të shkaktohet nga një numër i faktorëve. Konsumi i tepërt i alkoolit, infeksionet virale dhe bakteriale, marrja e aspirinave ose ibuprofen, vuajtja nga një sëmundje autoimune dhe madje edhe stresi janë fajtorët e përbashkët prapa këtij problemime tretjen e ushqimit. Kjo padyshim që përbën një lajm të keq.

Por pavarësisht kësaj ne ju sllellim lajem të mira. Hulumtuesit evropian kanë zbuluar një aftësi të fuqishme që kanë dredhzat për të luftuar gastritin.

“Efektet pozitive të dredhzave nuk janë të lidhura vetëm me kapacitetin e tyre antioksidues dhe përmbajtjen e lartë të komponimeve fenolike , por edhe për faktin se ato aktivizojnë mbrojtjet antioksidante dhe enzimat e trupit”, shpjegon një nga studiuesit, Sara Tulipani. Studimet e tyre kanë treguar se dredhëzat çojnë në një reduktim në paraqitjen e ulçerimeve të stomakut, pas konsumit të etanolit.

Ky zbulim i çoi ata në përfundimin se luleshtrydhe janë ndër frutat më të rëndësishme për të luftuar inflamacion dhe gjithashtu hapi rrugën për të tjerët për të parë më thellë mbi sëmundje inflamatore të stomakut dhe opsione që lidhen me trajtimin e tyre.

Klinika Mayo këshillon njerëzit me gastrit për të ngrënë një dietë që përbëhet nga fruta me përmbajtje të ulët acidike dhe për të shmangur erëzat dhe ushqimet e yndyrshme. Luleshtrydhe bëjnë pjesë në listën e frutave me nivel të ulët të acideve , ashtu si dardha dhe molla.

Dredhzat janë të mira për uljen e inflamacionit dhe jo vetëm për inflamacionin e stomakut, por edhe lloje të tjera si edhe duke përfshirë inflamacionin e nyjeve. Në fakt, Shkolla e Shëndetit Publik Harvardit ka kryer një studim i cili tregoi se gratë që hanin 16 ose më shumë dredhza javore ishin më pak të ngjarë që të kenë proteinë C-reaktive (CRP) në trup, një shënues llafazan i inflamacionit.

Luleshtrydhe kanë treguar edhe për të përmirësuar shëndetin e syve, të shtypin rritjen e qelizave të kancerit dhe rregullimin e presionit të gjakut. Sigurisht, për të ndihmuar të shmangni problemet shëndetësore të lidhura me konsumin e pesticideve, të jeni të sigurt që të zgjidhni ushqime organike, dhe shpresojmë ato të jenë dredhëzat.