Warning: Use of undefined constant WPSocialShare - assumed 'WPSocialShare' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/wp-social-share/wp-social-share.php on line 19 Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/custom-sidebars/inc/class-custom-sidebars-explain.php on line 55 Efektet e shëndetshme të lakrës së kuqe. - Bujqesia.eu

Efektet e shëndetshme të lakrës së kuqe.

0

Lakra

Lakra e kuqe është një produkt i cili ka një efekt të madh përsa i përket pastrimit të organizmit. Kjo është njjë perime me shumë vlerë sidomos për personat të cilët janë me dietë, përdorimi i lakrës së kuqe i ndihmon për tu pastruar nga toksina.
Gjethet e saj të kuqe përmbajnë acid folik, vitamina, fribra dhe kripëra minerale të cilat janë shumë të vlefshëm për të pastruar mëlçinë dhe gjakun.
Lakra e kuqe ka një shije karakteristike pak të hidhur e cila ka një veprim pozitiv në funksionin e pankreasit dhe stimulon sekretimin biliar që aktivizon mëtabolizmin, ul gliceminë dhe rrit sistemin imunitar, sistemin nervor.
Gjithashtu lëngu i saj ekuilibron aparatin tretës prandaj me gjethet e saj mund të përgatisim pije të ndryshme të cilat kanë efekte pozitive në organizmin tonë.