Warning: Use of undefined constant WPSocialShare - assumed 'WPSocialShare' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/wp-social-share/wp-social-share.php on line 19 Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/custom-sidebars/inc/class-custom-sidebars-explain.php on line 55 Gjithçka gati për festivalin e rrushit në Rahovec - Bujqesia.eu

Gjithçka gati për festivalin e rrushit në Rahovec

0

panairi i venes

Kanë mbetur edhe më pak se dy javë deri te evenimenti më madhështor në Rahovec, festivalin e rrushit ” HARDHFEST 2015″. Në Këshillin Organizativ të festivalit thonë se gjithçka është e gatshme, ndërkaq agjenda multikulturore do të hartohet javën e ardhshme, e cila do të jetë shumë më interesante dhe përmbajtjesore, se sa viteve të kaluara.

Festivali i sivjetshëm do të mbahet në lokacionin e Shtëpisë së Verës më 5 dhe 6 shtator. Zëdhënësja e Këshillit Organizativ të festivalit, Saranda Shalën thotë se përgatitjet po rrjedhin shumë mirë, ka mbetur vetëm që draft agjenda të bëhet definitive në javën e ardhshme.

Ajo thotë se të gjitha hyrjet e Rahovecit janë të hapur për mysafirët dhe presin që ato dy ditë kryeqendra e Anadrinis, Rahoveci të jetë vend pelegrinazhi, ku mysafirët do të shijojnë produktet vendore, si dhe do të njoftohen me trashëgimin e lashtë dhe të begatshme të Rahovecit.

Sipas organizatorëve të festivalit, ky festivali do të jetë shumë më interesant dhe përmbajtjesor ,ku ditën e dytë të festivalit do të zhvillohen gara të shumta dhe lojëra të vjetra tradicionale, ku është përkujdesur edhe për pjesën artistike me pjesëmarrjen e Shoqërive Kulturore Artistike nga komuna dhe artistë tje rë nga estrada kosovare. /Telegrafi/