Warning: Use of undefined constant WPSocialShare - assumed 'WPSocialShare' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/wp-social-share/wp-social-share.php on line 19 Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/custom-sidebars/inc/class-custom-sidebars-explain.php on line 55 Ja çfarë përfitime shëndetësore keni nga gështenjat. - Bujqesia.eu

Ja çfarë përfitime shëndetësore keni nga gështenjat.

0

Gështenjat janë një frut tipik i stinës së vjeshtës. Ato përgatiten në shumë mënyra dhe kanë shumë vitamina dhe acid folik. Ja një udhëzim mbi këtë frut të shijshëm.

geshtenjat

Gështenjat janë njëri ndër ushqimet të cilat janë të pasura me shumë të mira shëndetësore. Mund të konsumohen të freskëta, të thara apo të pjekura, në mënyra të ndryshme duke i sjellë organizmit substanca të çmuara.
Gështenjat janë t[ formuara nga 50% ujë, 45% karbohidrate dhe pjesa tjetër e mbetur është e përbërë nga yndyrna polisaturne, proteina, fibra dhe minerale të çmuara si zinku dhe kalciumi, transmeton Lajmi.net. Gështenjat janë një burim i mrekullueshëm vitaminash B1 dhe B2 por edhe me acidit folik.

Ndër aminoacidet prezente në brendësinë e këtij fruti të shijshëm gjendet edhe acidi glutaminik. Nëse dëshironi të përftoni të gjitha këto substanca duhet t’i konsumoni ato të freskëta.