Warning: Use of undefined constant WPSocialShare - assumed 'WPSocialShare' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/wp-social-share/wp-social-share.php on line 19 Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/custom-sidebars/inc/class-custom-sidebars-explain.php on line 55 Kalbëzimi i frutave bërthamore - Bujqesia.eu

Kalbëzimi i frutave bërthamore

0

kalbezimi i frutave berthamore

(Monilia cinerea) Është një ndër sëmundjet më të rrezikshme që prek kumbullën, qershinë, vishnjën, kajsinë dhe me pak pjeshkën dhe bajamen. Shenjat e sëmundjes janë si ato të kalbëzimit të frutave te faroret dhe në infeksione të larta mund të thahet e gjithë bima, si rezultat i prekjes së të gjithë organeve vegjetative.

Masat e luftimit të kësaj sëmundjeje konsistojnë në: 

I. Gjate krasitjeve dimerore sebashku me deget e rena per toke, duhet te mblidhen te gjitha frutat e infektuara dhe te digjen para se te filloje vegjetacioni i pemëve.

II. Trajtimi i pare kimik duhet te behet medeomos gjate fillimit te fryrjes se sytheve me 3-4% leng bordulez si preparati me efikas kunder kesaj semundjeje.

III. Trajtimi i dyte kimik duhet te behet para fillimit te lulezimit me 0.8-1% leng bordulez, si/ose me zinep 0.4%, Cocide 0.3%, etj.

IV. Trajtimi i trete kimik duhet te behet pas lidhjes se frutave po me te njejat preparate, por qe mund te te përsëriten edhe 1-2 here der edhe para fillimit te pjekjes ne varesi te infeksionit.