Warning: Use of undefined constant WPSocialShare - assumed 'WPSocialShare' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/wp-social-share/wp-social-share.php on line 19 Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/custom-sidebars/inc/class-custom-sidebars-explain.php on line 55 Kërpudhat një vështrim i përgjithshëm mbi dobitë e tyre shëndetësore - Bujqesia.eu

Kërpudhat një vështrim i përgjithshëm mbi dobitë e tyre shëndetësore

0

kerpudhat

Fokusi në vlerën ushqyese të frutave dhe perimeve me ngjyra të ndezura i ka lënë pa qëllim në hije kërpudhat.Por kërpudhat gjithashtu sigurojnë një numër të ushqyesve të nevojshëm për organizmin:

Kërpudhat janë një burim i mirë i vitaminave B, duke përfshirë riboflavinëm, niacinën dhe acidin pantotenik të cilat ndihmojnë për të siguruar energjinë duke zbërthzer proteinat, yndyrnat dhe karbohidratet. Vitaminat B gjithashtu luajnë një rol të rëndësishëm në sistemin nervor.

Acidi Pantotenik ndihmon me prodhimin e hormoneve dhe gjithashtu luan një rol të rëndësishëm në sistemin nervor.

Riboflavina ndihmon dhe mban të shëndetshëm qelizat e kuqe të gjakut.

Niacin promovon lëkurë të shëndetshme dhe e bën të sigurt funksionin e sistemit të tretjes si dhe atë nervor.

Kërpudhat janë gjithashtu një burim i mineraleve të rëndësishme:
Seleni është një mineral që punon si një antioksidant për të mbrojtur qelizat e trupit nga dëmtimet që mund të çojnë në sëmundje të zemrës dhe disa lloje kanceresh dhe sëmundje të tjera që vinë me moshën. Ai gjithashtu është gjetur të jetë rëndësishme për sistemin imunitar dhe fertilitetin tek meshkujt.

Bakri ndihmon në bërjen e qelizave të kuqe të gjakut , të cilat bartin oksigjenin në të gjithë trupin . Bakri gjithashtu ndihmon mbani kockat dhe nervat të shëndetshme.

Kaliumi është një mineral i rëndësishëm që shumë njerëz nuk e merrni në sasi të duhur. Ai ndihmon në ruajtjen e lëngjeve normale dhe bilancit të mineraleve i cili ndihmon kontrollin e presionit të gjakut. Ai gjithashtu luan një rol funksionimin e duhur të nervave dhe zemrës. Kërpudhat kanë 98-376 mg kalium për 84 gram të shërbyer, që është 3-11 për qind e vlerës ditore.

Beta-glukanet e gjetura në lloje të shumta të kërpudhave kanë treguar efekte stimuluese të theksuara të imunitetit, që kontribuojnë në rezistencën kundër alergjive dhe mund të marrin pjesë në proceset fiziologjike të lidhura me metabolizmin e yndyrave dhe sheqernave në trupin e njeriut.

Shkencëtarët në Qytetin e Shpresës ishin disa nga të parët për të gjetur një lidhje të mundshme në mes të kërpudhave dhe gjasave më të zvogëluara të rritjes së tumorit dhe zhvillimit në qelizat dhe kafshët. Studiuesit nga “Qytet i shpresës” tani kanë në plan të zbatojë këtë hulumtim për provat klinike të njeriut.

Kërpudhat gjithashtu janë një burim i rëndësishëm i Vitaminës D.