Warning: Use of undefined constant WPSocialShare - assumed 'WPSocialShare' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/wp-social-share/wp-social-share.php on line 19 Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/custom-sidebars/inc/class-custom-sidebars-explain.php on line 55 Krasniqi: Zgjidhet çështja e rrushit me Shqipërinë - Bujqesia.eu

Krasniqi: Zgjidhet çështja e rrushit me Shqipërinë

0

memli-krasniqi

Telashet për eksportin e rrushit mes Kosovës dhe Shqipërisë kanë marr fund. Shteti shqiptar ka pranuar kërkesen e palës kosovare për eksportin e rrushit. Kështu të paktën ka bërë të ditur para pak minutave ministri i Bujqësisë, Memli Krasniqi. Ai në një postim në Facebook ka thënë se tashmë nuk ka asnjë limit të sasisë së eksportit, si dhe është hequr çmimi referent për kilogram.

 Ky është postimi i plotë i Krasniqit: 

Sapo u njoftova nga autoritetet e Republikes se Shqiperise se jane plotesuar kerkesat tona esenciale per sa i perket eksportit te rrushit nga Kosova per ne Shqiperi.

Me konkretisht, tashme nuk ka asnje limit te sasise se eksportit, si dhe eshte hequr cmimi referent per kilogram, duke mundesuar kalkulimin e TVSH-se sipas cmimit real te rrushit te shitur, ne baze te kontratave perkatese.

Ky zhvillim, qe vjen pas vizites zyrtare qe kishim ne Shqiperi gjate javes se kaluar, me ben te besoj se ne ditet ne vazhdim do te kemi hapa konkret edhe per zgjidhjen e ceshtjeve te tjera qe i kemi ne diskutim, sic jane eksporti i vezeve, i miellit, i barerave, etj. Keto zhvillime tregojne se marreveshjet tona bilaterale duhet dhe mund te zbatohen edhe praktikisht.