Warning: Use of undefined constant WPSocialShare - assumed 'WPSocialShare' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/wp-social-share/wp-social-share.php on line 19 Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/custom-sidebars/inc/class-custom-sidebars-explain.php on line 55 Kushtet klimatike do t`i ndryshojnë të ardhurat bujqësore në Maqedoni. - Bujqesia.eu

Kushtet klimatike do t`i ndryshojnë të ardhurat bujqësore në Maqedoni.

0

rendimente

Shkup, 24 Nëntor- Kushtet klimatike deri më vitin 2050 do t`i shtojnë të ardhurat e kulturave bujqësore në Maqedoni, porositë Banka Botërore në raportin më të ri të kushteve klimatike në Ballkanin Perëndimor, Rusi dhe Azi Qendrore që dje ka qenë i publikuar në Uashington.

Sipas raportit, në pjesë të Ballkanit Perëndimor dhe të Azisë Qendrore, do të jetë nxehtë më shumë se 60 përqind prej nxehtit të ditëve të verës, dhe kjo përqindje mund të rritet edhe për 20 nëse ngrohja globale do të rritej edhe për katër celsius.

“ Në Ballkanin Perëndimor, kushtet klimatike do të nxisin rritje të rrezikut për bujqësinë, energjinë dhe shëndetin e njerëzve. Rritja e temperaturave për dy shkallë veçse ka ndikime të dukshme, sidomos në Maqedoni, ku deri në vitin 2050 do të nxisë 50 përqind ulje të ardhurave nga gruri, misri, perimet dhe rrushi”, thuhet në raportin e Bankës Botërore./Zhurnal/