Warning: Use of undefined constant WPSocialShare - assumed 'WPSocialShare' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/wp-social-share/wp-social-share.php on line 19 Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/custom-sidebars/inc/class-custom-sidebars-explain.php on line 55 Lista e ushqimeve të pasura me hekur - Bujqesia.eu

Lista e ushqimeve të pasura me hekur

0

spinaqi

Perimet jeshile si spianqi e brokoli janë më të njohurat për përmbajtje hekuri, po ashtu:

Fasulet jeshile
Rrënjë rrepash e panxhari
Bizelet
Patatja
Majdanozi
Asparagu
Lakërishtet
Shalqini
Misri
Lakra e kuqe
Lista e Bishtajoreve të pasura më Hekur: Të gjitha llojet e fasuleve Barbunjat / bishtajat Farat e Sojës Farërat: Fara luledielli Fara kungulli Drithërat: Orizi kaf Gruri Cereali Spageti/Makaronat në përgjithësi Prodhimet shtazore:
Mishi i pulës dhe gjeli i detit Mëlçia Sardelet Mishi Mëlçi pule Kosi natyral Frutat e thata: Bajamet (dhe Vaji i tyre) Kumbullat dhe kajsitë e thata. Kjo ishte lista e ushqimeve me përmbajtje të lartë hekuri, këto ushqime janë gjithashtu të pasura më vitaminën C e cila e ndihmon trupin të përvetësojë hekurin.