Warning: Use of undefined constant WPSocialShare - assumed 'WPSocialShare' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/wp-social-share/wp-social-share.php on line 19 Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/custom-sidebars/inc/class-custom-sidebars-explain.php on line 55 Lopa holandeze dhe disa karakteristika të saj - Bujqesia.eu

Lopa holandeze dhe disa karakteristika të saj

0

holsteinKy lloj i lopës njihet si një prej racave më qumështore sa i përket llojit të lopëve, ku trupi i saj është i mbulur nga ngjyra e zezë dhe e bardhë.

Lopët holandeze janë të mëdha në madhësi dhe në moshën e pjekurisë zakonisht një lopë e tillë peshon rreth 700 kilogramë.

Kjo lopë origjinën e ka nga holanda, ndërsa në SHBA është importuar në vitet 1850.

Ky llojë i lopëve shquhen edhe për një përshtatje në një rang të gjerë të ambienteve.

Këto lopë zakonisht pjellin kur i kanë 26 apo 27 muaj dhe pesha mesatare e viqit pas pjelljes është 40 kilogram.

Rekordi botëror për prodhimin e qumështit mbahet nga lopa holandeze e cila në vitin 2010 shënoi rekord në prodhimin e qumështit me 32735 kilogram qumësht të prodhuara brenda një viti.