Warning: Use of undefined constant WPSocialShare - assumed 'WPSocialShare' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/wp-social-share/wp-social-share.php on line 19 Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/custom-sidebars/inc/class-custom-sidebars-explain.php on line 55 Mbi 360 mijë euro dëme bujqësore nga breshëri në Komunën e Suharekës - Bujqesia.eu

Mbi 360 mijë euro dëme bujqësore nga breshëri në Komunën e Suharekës

0

bresheri76

Një komision i formuar i Drejtorisë së Bujqësisë, pas daljës në terren ka vlerësuar dëmet nga breshëri dhe moti i ligë që ka përfshirë komunën e Suharekës. Sipas komisionit në terren dëmet sillen dikunë vlerë mbi 360 mijë euro.

Dëmët më të mëdha janë tek hardhia e rrushit ku ato janë demtuar nga 50-70%, pastaj kultura e misrit mbi 80%, kultura e mollës 50 deri 80%, pjeshka e kumbulla 50 deri 70%, kurse perimet në mas prej 50 deri 80%.
Më së shumti janë dëmtuar vreshtat dhe arat e fshatrave Semetisht, Peqan, Sllapuzhan, Reqan, Stravuqinë, Krushicë e UlëtdheKrushicë e Epërme si dhe fshatrat tjera që njihen për kultivimin e perim kulturave në serrat e mbyllura si Nëpërbishtin dhe një pjese të Suharekës. /PrizrenPress.com/