Warning: Use of undefined constant WPSocialShare - assumed 'WPSocialShare' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/wp-social-share/wp-social-share.php on line 19 Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/custom-sidebars/inc/class-custom-sidebars-explain.php on line 55 Mëngjesi me shumë proteina ndihmon në kontrollin e nivelit të insulinës dhe glukozës - Bujqesia.eu

Mëngjesi me shumë proteina ndihmon në kontrollin e nivelit të insulinës dhe glukozës

0

Usproteinahqimi i mëngjesit është një strategji e vlefshme për të kontrolluar oreksin dhe rregullimin e marrjes së ushqimit. Zgjedhja juaj e ushqimeve ose mund të rritë ose të ulë oreksin tuaj gjatë gjithë ditës. Hulumtuesit kanë zbuluar se kur gratë konsumojnë ushqime me përmbajte të lartë të proteinave ato mbajnë një kontroll më të mire të glukozës dhe insulinës në gjak ,se sa ato gratë që hanë ushqime me përmbajtje të ulët të proteinave.

Kur rritet glukoza, niveli e insulinës rriten për të bartur glukozën në pjesën tjetër të trupit. Hulumtimet e mëparshme kan treguar se rritja ekstreme e glukozës dhe insulinës në gjak mund të çojë në kontrollin e dobët të glukozës dhe të rrisë rrezikun e një individi për zhvillimin e diabetit me kalimin e kohës. Hulumtimi I Univerzitetit Misuri ka gjetur se kur gratë konsumojn mëngjese të lartë proteinike, mbajnë një kontroll më të mire të glukozës dhe insulinës përdallim prej atyre që gjatë mëngjese konsumojnë ushqime me përmbajtje të vogël të proteinave.