Warning: Use of undefined constant WPSocialShare - assumed 'WPSocialShare' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/wp-social-share/wp-social-share.php on line 19 Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/custom-sidebars/inc/class-custom-sidebars-explain.php on line 55 Morava po e merr mundin e bujqve - Bujqesia.eu

Morava po e merr mundin e bujqve

0

vershimeLumi, morava që doli nga shtrati pas shirave të shumta, mori me vete të mbjellat nëpër arat e anamoravës, andaj edhe dëmet nga vërshimet ishin të mëdha. Këtë e ka pohuar edhe Jehona Hyseni , kryesuese e Komitetit për Zhvillim Ekonomik, e cila ka thënë se komisioni po i vlerëson dëmet që u shkaktuan nga vërshime dhe se shumë shpejt do të dilet me vlersime.

Sipas Ramiz Ramadani, drejtor për bujqësi në gjilan, dëmet më të mëdha janë shkaktuar në zonat përgjatë lumit morava, pastaj në fshtrat e zhegres. Ai tha se raporti i dëmeve do t’i dorzohet Ministrisë së Bujqësisë, me kërkesë për t’u dalë në ndihmë fermerëve, meqë komuna nuk ka mundësi ta bëjë këtë. Sipas tij ,në të ardhmen edhe komuna duhet ta krijojë një fond për fatekqsi elementare. Sa i përket lumit morava, i cili kur tërbohet merr tërë mundin e bujqve, ai ka thënë se rregullimi i shtratit është prioritet për komunën e Gjilanit dhe se janë duke u shikuar mundësitë se si mund të realizohet ky projekt. / Zëri