Warning: Use of undefined constant WPSocialShare - assumed 'WPSocialShare' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/wp-social-share/wp-social-share.php on line 19 Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/custom-sidebars/inc/class-custom-sidebars-explain.php on line 55 Morri i përgjakshëm. - Bujqesia.eu

Morri i përgjakshëm.

0

morri

(Erisoma lanigerum) Morri i kuq prek me shume mollen duke shpuar dhe thithur lendet ushqimore dhe duke leshuar aty sekrecine helmuese qe shkaktojne fryrje ose gale te cilet shpesh here rrethohen nga nje shtrese dylli te verdhe.

Me vonë keto llastare thahen dhe frutat ngelen te vogla dhe nuk zhvillohen si duhet.
Masat e luftimit te ketij demtuesi konsistojne ne:
I) Gjate krasitjeve eleminohen mbeturinat bimore dhe fillohet me trajtimet dimerore 2% selinon.
II) Gjate vegjetacionit duhet te trajtohen me insecticide Confidor 0.2-0.3%, Danitol 0.05%, Lebaucid 0.15%, Omide 0.3%, etj.