Warning: Use of undefined constant WPSocialShare - assumed 'WPSocialShare' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/wp-social-share/wp-social-share.php on line 19 Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/custom-sidebars/inc/class-custom-sidebars-explain.php on line 55 Ndërtimi i fabrikës për përpunimin e mbeturinave shtazore s’nis para shtatorit - Bujqesia.eu

Ndërtimi i fabrikës për përpunimin e mbeturinave shtazore s’nis para shtatorit

0
Valdet-Gjinovci

Valdet Gjinovci

Nga shtatori i këtij viti pritet të nisë ndërtimi i fabrikës së parë për përpunim të mbeturinave shtazore.
Fabrika që pritet të kushtojë mbi 7 milionë euro ishte paraparë të ndërtohej vitin e kaluar, por u shty për këtë vit.
Zyrtarë të Agjencisë së Ushqimit dhe të Veterinarisë kanë paralajmëruar masa të ashpra ndaj atyre që pas shtatorit të vitit të ardhshëm do të hedhin mbeturina të tilla vend e pa vend.
Kryeshefi i AUV-it Valdet Gjinovci ka bërë të ditur se në këtë fabrikë pritet të punësohen 30 deri në 60 punëtorë, ndërsa përpunimi i këtyre mbetjeve nuk do të ndotë ambientin.
Vlera e ndërtimit të kësaj fabrike është 7.7 milionë euro, 5.7 milionë nga të cilat do të jepen nga Komisioni Evropian, kurse 2 milionë nga Qeveria e Kosovës.