Warning: Use of undefined constant WPSocialShare - assumed 'WPSocialShare' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/wp-social-share/wp-social-share.php on line 19 Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/custom-sidebars/inc/class-custom-sidebars-explain.php on line 55 Njihuni me vetitë kuruese të hithrave - Bujqesia.eu

Njihuni me vetitë kuruese të hithrave

0

tersher 33444

Hithrat është një bimë e cila rritet kudo dhe njihet për vetitë e saj kuruese. Më parë ajo njihej si një kuro e mirë kundër reumatizmës, ndërsa tashmë mësohet se ajo është një bimë e cila ndikon në heqjen e helmeve nga organizmi, nxit sekretimin e lëngjeve të tretjes dhe lehtëson punën e metabolizmit.

Hithrat shërojnë infeksionet në traktin urinar dhe stimulojnë punën e zorrëve. Mu për këtë arsye, hithrat sugjerohen si pjesë e pastrimit pranveror të organizmit.

Gjithashtu ato kanë veti në pastrimin e gjakut, në ripërtërinë e qelizave të kuqe të gjakut, pastron trupin prej substancave të dëmshme dhe të padëshiruara, shëron dhimbjet e rënda në stomak, menstruacionet dhe shumë probleme tjera te femrat, sëmundjet e veshkave, infeksionet e tëmthit, të thatin në lukth, përmirëson punën e zorrëve dhe mushkërive, shëron pagjumësinë e po ashtu ndikon edhe në ngrohjen e këmbëve të ftohta.

Në kombinim me bimët shëruese, hithrat mund të përdoren edhe në shërimin e leukemisë. Njerëzit që vuajnë nga alergjitë po ashtu duhet ta konsumojnë çajin nga hithrat.