Warning: Use of undefined constant WPSocialShare - assumed 'WPSocialShare' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/wp-social-share/wp-social-share.php on line 19 Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/custom-sidebars/inc/class-custom-sidebars-explain.php on line 55 Pemët dhe perimet e shëndetshme. - Bujqesia.eu

Pemët dhe perimet e shëndetshme.

0

Këto janë ushqimet të cilat ndihmojnë të jemi më të shëndetshëm. Prandaj, konsumoni sa më shumë.

pem dhe perime

Rrushi – Kavitaminë A, C, B6 dhe është i pasur me antioksidantë
Kivi – Është i pasur me vitaminën C. Ndihmonnë forcimin e sistemit imunitar dhe në largimin e ftohjes.
Molla – Mëse e njohur për vetitë e saj kuruese. Është e pasur me vitaminë B1, B2 dhe PP.
Perimet – Janë të pasura me substance që mbrojnë sytë (bëhet fjalë për perime si brokoli, spinaqi, lakratetj).
Kungulli – Është i pasursi me karroten dhe vitamina, veçanërisht A, por edhe me minerale si fosfori, hekuri, magnezi dhe potasiumi.
Bimët bishtajore (Soja, bizelet, fasulet) – Ndihmojnë në tretje dhe përmbajnë 35% proteina, 20% lipide dhe në ndryshim nga mishi, janë cilësuar të pa pasura me yndyra.