Warning: Use of undefined constant WPSocialShare - assumed 'WPSocialShare' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/wp-social-share/wp-social-share.php on line 19 Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/custom-sidebars/inc/class-custom-sidebars-explain.php on line 55 Për zemër të shëndosh, hani qershi - Bujqesia.eu

Për zemër të shëndosh, hani qershi

0

qershia

Qershia është një frut që është e pasur me vitamina A, C, E dhe acid folik, gjithashtu dhe me minerale si, kaliumi, magnezi, hekuri dhe fibrat. Konsumimi i tyre është një mënyrë e mirë për të shmangur një shumëllojshmëri problemesh që lidhen me organizmin tuaj.

Disa nga vetitë e shëndetshme të qershisë janë:

Zvogëlojnë rrezikun nga infarkti i zemrës, pasi ato pengojnë oksidimin e kolesterolit të dëmshëm LDL, i cili i dëmton enët e gjakut. Për të pasur zemër të shëndoshë, hani sa më shpesh qershia.

Duke ndikuar në zvogëlimin e a arteriosklerozës, qershia ju siguron që të kemi enë të shëndosha të gjakut dhe mbrojnë nga pika në tru.

qrshia është një frut e cila shquhet për ndikimin e saj piozitiv në shëndetin e syve. Duke qenë se ato kanë përmbajtje të lartë kaliumi ndikojnë në uljen e shtypjes së lartë të gjakut.