Warning: Use of undefined constant WPSocialShare - assumed 'WPSocialShare' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/wp-social-share/wp-social-share.php on line 19 Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/custom-sidebars/inc/class-custom-sidebars-explain.php on line 55 Pitbulli - Qeni i cili është i ndaluar në disa shtete - Bujqesia.eu

Pitbulli – Qeni i cili është i ndaluar në disa shtete

0

pitbullQeni i racës Pitbull është i ndaluar në 13 shtete. Shtete si Belgjika, Brazili,Danimarka,Finlanda,Franca,Kanada,Holanda, Zelanda e Re,Norvegjia, Polonia, Porto Riko, dhe Suedia.

Disa përkrahës të ndalimit të kësaj race pohojnë se qeni është i ndaluar me të drejtë nga këto vende të qytetruara për shkak se ai është një qen shumë agresive, i patrembur, vicioz, qen i etur për gjak që nuk ka vend në shoqërinë e qytetëruar.

Në disa shtete po ashtu ekzistojnë debate nëse duhet apo jo të ndalohet kjo racë e qenëve, përderisa në një pjesë të shteteve ai tashmë është i ndaluar.

Pitbulli gjithashtu rangohet në listën e qenve më të rrezikshëm në botë.