Warning: Use of undefined constant WPSocialShare - assumed 'WPSocialShare' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/wp-social-share/wp-social-share.php on line 19 Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/custom-sidebars/inc/class-custom-sidebars-explain.php on line 55 Qershiat, nuk ua merr mendja pse ju nevojiten kaq shumë - Bujqesia.eu

Qershiat, nuk ua merr mendja pse ju nevojiten kaq shumë

0

qarshija

Në momentin kur numërimi i yjeve, meditimi, çaji dhe maskat e gjumit kanë dështuar për t’ju sjellë gjumin, provoni qershitë! Një dorë qershi të pjekura para se të shtriheni sjellin gjumë, për këdo që ka probleme me pagjumësinë. Në një studim të bërë nga profesori i neuroendokrinologjisë në Universitetin e Teksasit, Dr. Russell J. Reiter, janë gjetur prova se qershitë përmbajnë melatoninë, lëndën kimike që rregullon gjumin.
Ai thotë se vetëm disa kokrra ju sjellin gjumin brenda një ore. Përveçëse luftojnë pagjumësinë, ato përbëhen në 75% të masës së tyre prej ujit dhe kanë fibra, të cilat ju ngopin shpejt dhe ju mbajnë të ngopur më gjatë. Ato kanë antioksidantë, të cilët luftojnë radikalet e lira dhe potencialisht edhe kancerin.
Dhe kur sezoni i qershive të mbarojë? Qershitë e thara dhe lëngu i tyre kanë të njejtin efekt!