Warning: Use of undefined constant WPSocialShare - assumed 'WPSocialShare' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/wp-social-share/wp-social-share.php on line 19 Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/custom-sidebars/inc/class-custom-sidebars-explain.php on line 55 Rëndësia e kumbullës në organizëm - Bujqesia.eu

Rëndësia e kumbullës në organizëm

0

kumbulla

Kumbullat janë një produkt shumë i shëndetshëm për shëndetin e njeriut sidomos nëse ato konsumohen të thata. Kumbullat e thara përmbajnë sasi të larta acidi neoklorogjenik dhe

klorogjenik, antioksidantë që janë veçanërisht efektivë në luftën kundër “radikalit superoksid anion”. Ky radikal i keq shkakton dëmtime strukturale për qelizat dhe dëmtim i tillë mendohet të jetë shkaktari kryesor i kancerit.

Për të konsumuar një ushqim të tillë është e rëndësishme që ju ti mbështillni ato me një copë të hollë proshute rreth dhe ngulni një kunj dhëmbësh, më pas vendoseni për pjekje për disa minuta në furrë derisa kumbulla të jetë e butë dhe proshuta e tharë. Por nuk do të thotë se duhet t’i hani vetëm në kombinim me proshutën, pasi edhe pa to dobitë nuk mungojnë.

Ajo që është e rëndësishme, është se ato mund t’i gjeni gjatë tërë vitit. Për të konsumuar një ushqim të tillë është e rëndësishme që ju ti mbështillni ato me një copë të hollë proshute rreth dhe ngulni një kunj dhëmbësh, më pas vendoseni për pjekje për disa minuta në furrë derisa kumbulla të jetë e butë dhe proshuta e tharë.

Por nuk do të thotë se duhet t’i hani vetëm në kombinim me proshutën, pasi edhe pa to dobitë nuk mungojnë. Ajo që është e rëndësishme, është se ato mund t’i gjeni gjatë tërë vitit.