Warning: Use of undefined constant WPSocialShare - assumed 'WPSocialShare' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/wp-social-share/wp-social-share.php on line 19 Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/custom-sidebars/inc/class-custom-sidebars-explain.php on line 55 Rritet shitja e traktorave. - Bujqesia.eu

Rritet shitja e traktorave.

0

traktorat

Shitjet e traktorëve të rinj janë rritur në çerekun e parë të vitit 2014 në 3,240 njësi, një rritje prej 9.6% nga periudha e njëjtë e vitit 2013, thonë të dhënat e Shoqatës së Inxhinierëve Bujqësorë (AEA).
Madhësia mesatare e njësive mbi 50hp të regjistruara në tre muajt e parë të këtij viti është 150.4hp. kjo ka shënuar një ngritje prej 1.6% në krahasim me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar dhe do të thotë se kuajfuqitë totale të shitura janë rritur për 11.3%.
AEA thotë se rritja e shitje vjen si rezultat i besimit në treg duke iu falënderuar kushteve më të mira klimatike dhe rritjes së fitimeve vjetore të bujqve.