Warning: Use of undefined constant WPSocialShare - assumed 'WPSocialShare' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/wp-social-share/wp-social-share.php on line 19 Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/custom-sidebars/inc/class-custom-sidebars-explain.php on line 55 Siguria e ushqimit. - Bujqesia.eu

Siguria e ushqimit.

0

Kushte të mira higjienike: Duar të pastra, sipërfaqe të pastra. Lani duart me ujë të ngrohtë dhe sapun përpara se të përgatisni ose të hani ushqim. Lani enët dhe banakët me ujë të nxehtë dhe sapun pas përgatitjes së çdo artikulli ushqimor. Përdorni ambalazhe dhe çanta të pastra.

ushqimi

 

Mos ndotni në mënyrë të tërthortë.

Përdor një dërrasë të veçantë për të prerë ushqime të freskëta dhe një tjetër për mish për të shmangur ndotjen.

Gjatë kohës së drekës, hidh çdo ambalazh të përdorur dhe çantë. Mos ripërdor ambalazhe sepse ato mund të jenë të kontaminuara dhe shkaktojnë sëmundje që burojnë nga ushqimet.

Vaktet ushqimore që konsumoni në shkollë dhe punë mbajini të ftohta

Të mbash të ftohtë drekën ngadalëson rritjen e baktereve dhe mban të sigurt ushqimin.

Bakteret e dëmshme shumëfishohen me shpejtësi në “zonën e rrezikshme” temperaturat ndërmjet 40 dhe 140 gradë F.

Mbajini ushqimet që prishen në frigorifer deri në momentin që largoheni nga shtëpia.

Përfshini një pako me xhel të ngrirë ose kuti me lëng të ngrirë në çantën e drekës.

Përdorni një çantë me izolim të butë nëse është e mundur. Është më e mira për të mbajtur të ftohta ushqimet.

Ruajini artikujt që prishen në frigorifer (nëse është e mundur) menjëherë pasi të arrini.

Përdorni një enë të izoluar për të mbajtur të nxehtë ushqimet e ngrohta 140 gradë F ose më shumë.

Gatuajini vaktet e ngrira sipas instruksioneve në ambalazh, duke përfshirë kohën që duhet nëse përdor një mikrovalë

Temperaturat e sigurta për gatim, siç maten me termometër ushqimor

Mish dhe përzierje mishi

Biftek, mish derri, mish viçi, mish qengji 160°F

Mish gjeli deti, pule 165°F

Biftek, mish derri, mish vici, mish qengji i freskët 145°F

Me 3 minuta kohë për ta lënë të kullojë

Mishi i shpendëve

Pulë & gjel deti, e tëra 165°F

Pjesë shpendësh 165°F

Rosë & Patë 165°F

Mbushje (e gatuar veç ose bashkë me zogun) 165°F

Proshutë

E freskët (e gjallë) 160°F
E parapërgatitur (për t’u ringrohur) 140°F

Vezë dhe gatime me vezë

Vezë Gatuajeni derisa e verdha dhe e bardha të jenë të forta

Gatime me vezë 160°F

Ushqimet e detit
Peshku me pendë/krahë 145°F ose derisa mishi të jetë opak dhe të ndahet lehtë me pirun

Karkaleca, karavidhe dhe gaforre

Derisa mishi të jetë i fortë dhe opak

Molusqe, goca deti dhe midhje

Derisa guacka të hapet gjatë gatimit

Guacka deti

Derisa mishi i saj të jetë i bardhë ose opak dhe i fortë në 165°F

Gatime të mbetura 160°F.