Warning: Use of undefined constant WPSocialShare - assumed 'WPSocialShare' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/wp-social-share/wp-social-share.php on line 19 Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/custom-sidebars/inc/class-custom-sidebars-explain.php on line 55 S'ka vetëdijesim për prerjen e pyjeve - Bujqesia.eu

S’ka vetëdijesim për prerjen e pyjeve

0

Malet_Istog-3

Pyjet në Kosovë janë pothuajse burimi kryesor i ngrohjes së shtëpive e banesave gjatë stines së dimrit. Pyjet prehen pa kurrëfarë kategorizimi. E këtë prerje më së miri e ilustron edhe gjendja në malet e Komunës së Istogut. Telegrafi ka siguruar foto të pjesës së njohur si “Livadhet e Istogut”, ku shihet se si është qethur pothuajse i tërë mali, duke e shëmtuar pamjen e asaj pjese të kësaj komune. Institucionet kanë bërë pak në këtë drejtim për vetëdijesimin dhe parandalimin e këtij fenomeni.

Malet_Istog-1

Malet_Istog-4