Warning: Use of undefined constant WPSocialShare - assumed 'WPSocialShare' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/wp-social-share/wp-social-share.php on line 19 Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/custom-sidebars/inc/class-custom-sidebars-explain.php on line 55 Tetë hapa për mbjelljen e suksesshme të luleve - Bujqesia.eu

Tetë hapa për mbjelljen e suksesshme të luleve

0

lulet

Këtu është një listë me 8 pikat që duhet të plotësoni për mbjellje të suksesshme të bulbave. Ka dy klasifikime kryesore për bulbat: ato që mbillen në pranverë (të tilla si anemona, tulipanë etj) dhe bulba verore (të tilla si begonja, zambakët, gladiola etj).

-Respektoni periudhat e mbjelljes. Në të vërtetë, bulbet pranverore mbillen në vjeshtë ndërsa ata verore mbillen në pranverë.

-Mendoni të punoni tokën para se të mbillni lulet.

-Bëni një gropë me anë të një lopate. Thellësia e gropës varet nga bulbi që ju do të mbillni.

-Nëse është e mundur shtoni rërë dhe pleh për lulet.

-Vendosni rërë në fund të gropës.

-Më pas vendosni bulbin.

-Mbusheni gropën me pleh siç duhet.

-Ujiteni të gjithë gropën e mbyllur me ujë me grushte.