Warning: Use of undefined constant WPSocialShare - assumed 'WPSocialShare' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/wp-social-share/wp-social-share.php on line 19 Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/custom-sidebars/inc/class-custom-sidebars-explain.php on line 55 Tri përfitmiet kryesore shëndetsore të livandos - Bujqesia.eu

Tri përfitmiet kryesore shëndetsore të livandos

0

554108_44160498

1 ) Lufton infeksionet fungale
Vaj i livandos ka treguar që të përmbajë veprime të gjera të spektrit antifungal , dhe është jashtëzakonisht i fortë në luftën kundër kërpudhave . Duke përdorur vaj esencial të livandos është një pikë e shkëlqyer të filloni që të luftoni infeksionet fungale .

Një pjesë e hulumtimit të shtypura në Journal of Medical Microbiology zbuloi se vaj i livandos mund të jetë mjaft i suksesshëm në luftimin e përhapjen e sëmundjeve këpurdhëvrasëse. Hetuesit zbuluan se vaji ishte fatal për një rrjet të gjerë të formave epidermo-patogjene ( dermatofiteve ) , si dhe kandidës .

2 )Relakson sistemin nervor
Livando ka një aromë relaksuese që e bën atë një tonik të shkëlqyer për nervozizmin dhe problemet e lidhura me stresin. Për këtë arsye , ajo mund gjithashtu të jetë i dobishëm në menaxhimin migrenës , dhimbjen e kokës , depresionit , dhe tendosjes psikologjike . Era freskuese ka tendencë të shmang nervozizmin , ndërsa përveç kësaj duke ngritur funksionin mendor . Ndikimi i studiuar i livandos për sistemin nervor autonom shpjegon arsyen se pse ai shpesh shfrytëzohet si një ilaç për pagjumësi . Një pjesë e hulumtimit ka zbuluar se individët që marrin vaj livando përjetojnë një rënie të konsiderueshme në ankth dhe tendosje mendore , së bashku me rritjen e performancës njohëse .

3 )I bën flokët tuaj të shëndetshëm
Livando është gjithashtu i dobishme për kujdesin personal të flokëve . Ai është parë të jetë shumë i suksesshëm në thinjat , dhe luftimin e parazitëve si p.sh morrat . Përveç këtyre , vaj esencial i livandos është parë për të ndihmuar njerëzit , sidomos për ata që janë duke vuajtur nga alopecia . Si pasojë , vaj i livando ka qenë gjithashtu avokuar si një hap preventiv për rënien e flokëve tek meshkujt .