Warning: Use of undefined constant WPSocialShare - assumed 'WPSocialShare' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/wp-social-share/wp-social-share.php on line 19 Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/custom-sidebars/inc/class-custom-sidebars-explain.php on line 55 TURSHITË - Bujqesia.eu

TURSHITË

0

tur12

Në familjet shqiptare shpesh nuk mungojne turshitë. shtatori është muaji më i duhur për ti përgatitur, pasi në shtator koha freskohet, temperatura ulet, kështu që turshitë konservohen më mirë. Nuk është e këshillueshme që turshitë të përgatiten gjatë verës pasi temperatura e lartë mund të shkaktoj fermentimin e perimeve dhe zhvillimin e mikrobeve patogjen. Turshitë mund të përdoren si antipastë (hapin oreksin) ose si shoqërim me pjata të tjera.

Çfarë është Fermentimi -Laktik?

Historikisht, ushqimet e fermentuara kanë luajtur një rol të rëndësishëm në dietat e çdo shoqërie në të gjithë botën. Shumica e njerëzve mendojnë për birrë ose verë, kur ata dëgjojnë termin fermentim. Ndërsa maja të caktuara janë përdorur për të kthyer sheqernat në alkool, përgjegjëse për këtë proces janë bakteret. “Lacto” i referohet një specie të veçantë të baktereve , domethënë Lactobacillus.

Acidi laktik është një ruajtës natyror që pengon rritjen e baktereve të dëmshme. Ky fenomen lejon njerëzit që të ruajnë ushqime për periudha të zgjatura kohore. Acidi laktik gjithashtu nxit rritjen e baktereve të shëndetshme në traktin e zorrëve. Kjo është arsyeja pse ushqimet e fermentuara janë konsideruar si ushqime probiotike. (probiotic do të thotë “për jetën”)

Përtej avantazheve – ruajtjes, lacto-fermentimi, gjithashtu rrit nivelet e vitaminave dhe enzimeve, si dhe tretshmërinë e ushqimit. Përveç kësaj, organizmat lactobacillus prodhojnë substanca antibiotik dhe antikarcinogenic që mund të kontribuojnë për shëndet të mirë.

Lacto – fermentimi vërtetë është më shumë art se sa shkencë. Pjesa shkencore është e thjeshtë: lactobacillus (nga një kulturë e përgatitur, shëllirë e freskët) plus sheqer, plus pak kripë, minus oksigjen (procesi anaerob) , plus koha , barabartë me fermentimin acidit laktik . Kohëzgjatja e fermentimit mund të variojë nga disa orë deri në dy muaj ose më shumë. Temperatura e dhomës ku fermentimi ndodh do të përcaktojë kohëzgjatjen e fermentimit. Temperatura ideale është rreth 22° C, por temperatura të ngrohta apo të ftohta do të vazhdojnë të punojnë. Shija varet shumë nga kohëzgjatja e fermentimit. Vetëm mbani në mend se nuk duhet lejuar futjen e një shume të oksigjenit në procesin e fermentimit sepse kjo rritë mundësinë e prishjes . Lacto – fermentimi është bërë në përgjithësi në një enë hermetike. Nëse ju keni një recetë të besueshme për të ndjekur, ju mund të bëni rregullime të vogla kur ju e gjykoni të arsyeshme. Gjëja e rëndësishme është që të mos jeni të frikësuar nga lacto- fermentimi.

Fermentimi jo vetëm që ruan ushqimin, por gjithashtu rritë përmbajtjen e lëndës ushqyese. Veprimi i organizmave të kulturës bënë mineralet në ushqime më të gatshme në dispozicion të trupit.

Gjatë procesit të fermentuar bakteret gjithashtu prodhojnë vitamina B dhe enzimet që janë të dobishme për tretje./IADK/