Warning: Use of undefined constant WPSocialShare - assumed 'WPSocialShare' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/wp-social-share/wp-social-share.php on line 19 Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/custom-sidebars/inc/class-custom-sidebars-explain.php on line 55 Ushqimet të cilat ndihmojnë të pamurit - Bujqesia.eu

Ushqimet të cilat ndihmojnë të pamurit

0

woman-eating-carrot-horizSi rregull i përgjithshëm , duke ngrënë shumë perime të papërpunuara që janë të pasura me antioksidantë dhe Karetenoide të ndryshme ( zakonisht të verdha , portokalli dhe pigmente kuqe ) do të ndihmojë në mbrojtjen dhe përmirësimin e shikimit . Kjo është arritur kryesisht përmes lutein dhe zeaksantines , dy antioksidantë të veçantë që gjenden në sasi të mëdha rreth lenteve dhe retinës së syve , të cilat janë treguar për të zvogëluar rrezikun e degjenerimit makular .

Ushqime që janë të larta në Karotenoide :

• Patate e ëmbël
• kungulli
• Spinaqi
• Brokoli
• manaferrat Goji
• pjepër
• kajsia

Një burim tjetër i rëndësishëm është astaksantina , e njohur si “Mbreti i carotenoids . ”

Gjithashtu konsiderohen , piperi i kuq , si dhe ushqime të lartë në zink të tilla si farat e kungullit , spinaqi , fasulja , mish i lopes dhe pules .

Një tjetër pjesë e rëndësishme e vizionit të qartë është funksioni i trurit , kështu që sigurohuni që ju të hani shumë ushqime të shëndetshme të trurit , sikur salmoni , avokadot , vaj kokosit , kërpi, arra dhe arra e brazilit.