Warning: Use of undefined constant WPSocialShare - assumed 'WPSocialShare' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/wp-social-share/wp-social-share.php on line 19 Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/custom-sidebars/inc/class-custom-sidebars-explain.php on line 55 Vetitë kuruese të bamjes. - Bujqesia.eu

Vetitë kuruese të bamjes.

0

bamja

Bamja është një perime e cila është e rekomanduar për mjekim të sëmundjeve të mëlçisë së zezë dhe rrugëve të tëmthit, pasi fazorizojnë eliminimin e lëndëve toksike me aparatin hepato-biliar dhe me aparatin uro-genital.
Lëngu i bamjes së freskët ose të thatë përdoret gjerësisht si lëndë ushqimore-dietike dhe mjekësore me veti emoliente-mucilagonoze-pektinike e zbutëse edhe në disa ndërlikime të paratit respirator si katare, faringite, laringite, ngjirje zëri, bronkite dhe madje tuberluloz (TBC) që shoqërohen me kollë, gëlbazë dhe me shtrëngime e spazma të traktit respirator.
Lëngu i bamjes në të gjithë rastet përdoret 3 herë në ditë nga 1-3 lugë gjelle ai mund të shoqërohet sipas dëshirës me pak kripë, me pak sheqer ose me pak mjaltë.