Warning: Use of undefined constant WPSocialShare - assumed 'WPSocialShare' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/wp-social-share/wp-social-share.php on line 19 Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/custom-sidebars/inc/class-custom-sidebars-explain.php on line 55 Vetitë kuruese të farave të lulediellit. - Bujqesia.eu

Vetitë kuruese të farave të lulediellit.

0

luledielli

Farat e lulediellit janë burim i shkëlqyeshëm i vitaminave B1, B5 dhe E. Vitamina E është shumë e rëndësishme pasi që vepron si një antioksidant në trupin tonë dhe lufton radikalët e lirë.
Nëse ju konsumoni vetëm 50 gramë fara të lulediellit ofrojnë 100 për qind të nevojave për Vitaminë E për trupin e njeriut, e cila cilësohet si një vitaminë e cila është kundër plakjes dhe shton imunitetin, veçanërisht ajo është e rëndësishme për femrat shtatzëna dhe ato me foshnja që i ushqejnë me gji.
Këto fara janë burim i mirë i mineraleve siç është magnezi, potasiumi, hekuri dhe magnezi.
Farat e lulediellit përmbajnë gjithashtu amino-acide fibra dietalë dhe acid linoleik (acid ky shumë i rëndësishëm kundër dhjamit).
Ato kanëyndyrna të cilat ndihmojnë në që të ulin nivelin LDL (kolesterolin e keq) dhe e rrisin HDL (kolesterolin e mirë). /albeu/