Warning: Use of undefined constant WPSocialShare - assumed 'WPSocialShare' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/wp-social-share/wp-social-share.php on line 19 Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/custom-sidebars/inc/class-custom-sidebars-explain.php on line 55 Vezët e pulave dominojnë në tryezën kosovare - Bujqesia.eu

Vezët e pulave dominojnë në tryezën kosovare

0

Valdale-Farm-Eggs-1005

Pulat e Kosovës prodhojnë mesatarisht 4 milion vezë çdo ditë. Kështu kosovarët nuk kanë nevojë për vezë të Maqedonisë, Serbisë e vendeve tjera të botës. Ata i kanë vezët e veta.

Madje mund të krenohen me cilësinë dhe sasinë e tyre me të gjitha vendet përreth.

Gjatë një viti me vezët e pulave të Kosovës ushqehen 75 për qind të kosovarëve. Kjo edhe është njëra nga prodhimtarit kryesore të vendit me mundësi eksporti, sipas raportit të UNDP-së, “Tregjet potenciale për eksport”, transmeton Gazeta Fjala.

Në Kosovë çmimi për 30 kokrra vezë në treg, kushton 2.5 deri në 3 euro.