Warning: Use of undefined constant WPSocialShare - assumed 'WPSocialShare' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/wp-social-share/wp-social-share.php on line 19 Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/custom-sidebars/inc/class-custom-sidebars-explain.php on line 55 Zbulohen zogjtë që komunikojnë me sy! - Bujqesia.eu

Zbulohen zogjtë që komunikojnë me sy!

0

Hulumtuesit në Cambridge dhe Exeter kanë zbuluar se zogjtë e llojit ‘Jackdaws’ përdorin sytë për të komunikuar me njëri tjetër.

Studimi i fundit i publikuar në ‘Biology Letters’ tregon se si sytë e ‘Jackdaw-sëve’ përdoren për të dhënën shenjën e rrezikut në rast se ndonjë konkurrent i tyre i afrohet folesë së tyre.

Foto2

Gabrielle Davidson nga Universiteti i Cambridge-it, i cili udhëhoqi studimin tha se “Sytë e Jackdaw-it janë të jashtëzakonshëm

Foto3

Ndryshe nga lloji i përafërt i tyre,’Rooks” dhe “Crows”, që kanë sy shuam të errët, nga ana tjetër sytë e Jackdaws-ëve janë gati të bardhë. /Telegrafi/