Warning: Use of undefined constant WPSocialShare - assumed 'WPSocialShare' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/wp-social-share/wp-social-share.php on line 19 Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /customers/c/4/e/bujqesia-ks.com/httpd.www/wp-content/plugins/custom-sidebars/inc/class-custom-sidebars-explain.php on line 55 Zviceranët, të parët me investime në Kosovë - Bujqesia.eu

Zviceranët, të parët me investime në Kosovë

0

Agrarmaerkte

Krahasuar me bizneset e tjera të huaja, bizneset me pronarë nga Shqipëria janë në numrin më të madh në Kosovë.

Të dhënat e Agjencisë për Investime dhe Përkrahje të Ndërmarrjeve në Kosovë tregojnë se janë 42 biznese nga ky shtet që veprojnë aktualisht në vend. Por, Shqipëria është e gjashta sa i përket vlerës së investimeve për periudhën janar-maj 2015.

Në këtë periudhë janë investuar 13.4 milionë euro. Ndërkaq, pronarët zviceranë, edhe pse renditen të tretët për nga numri i bizneseve – me 21 sosh – mbajnë primatin e shtetit me më së shumti investime, me 34.4 milionë euro për pesëmujorin e parë të 2015-ës.